podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Portugalia - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Portugalia - wiza, ambasady, przepisy

Lizbona     
portugalia
Portugalia - podróże do PortugaliiPortugalia - mapa krajuPortugalia - spis artykułów i galeriiPortugalia - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjePortugalia - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaPortugalia - szczepienia, zdrowie, poradyPortugalia - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROPortugalia - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOPortugalia - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terytorium Republiki Portugalskiej jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. Uwaga: w Regionach Autonomicznych Madery i Azorów obowiązują takie same zasady wjazdu, pobytu i opieki zdrowotnej jak w części kontynentalnej terytorium Portugalii. W przypadku pobytu nieprzekraczającego trzech miesięcy, obywatele UE posiadają prawo pobytu w innym państwie członkowskim bez żadnych dodatkowych warunków i formalności, poza koniecznością posiadania ważnego dowodu tożsamości lub paszportu. Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu posiada też członek rodziny obywatela UE, niezależnie od jego przynależności państwowej. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i zdrowia publicznego.
Informacje dla kierowców
Obywatele polscy mogą posługiwać się polskim prawem jazdy. Zielona karta nie jest wymagana. Obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa na przednich i tylnych siedzeniach. Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila. Za rozmowę przez telefon podczas jazdy samochodem grozi wysoki mandat. Sieć płatnych autostrad jest dobrze rozwinięta (opłata w zależności od przejechanych kilometrów). Nie należy wjeżdżać na autostrady przez bramki oznaczone jako Via Verde, ponieważ są one zarezerwowane dla pojazdów mających elektroniczne czytniki umożliwiające pobieranie opłaty bezpośrednio z konta bankowego. Uwaga: W Portugalii obowiązują surowe przepisy w zakresie sprawdzania ważności polis ubezpieczenia OC. Jeśli policja stwierdzi brak ważnej polisy, może ukarać kierowcę mandatem, a także zatrzymać pojazd do czasu wyjaśnienia i opłacenia wszelkich kosztów związanych z przywróceniem ważności polisy ubezpieczeniowej.
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń.
Przepisy celne
Zgodnie z normą unijną nie istnieją ograniczenia w przewozie towarów przeznaczonych do użytku osobistego.
Bezpieczeństwo
Portugalia nie jest krajem mniej bezpiecznym niż inne kraje UE. W miejscach wzmożonego ruchu, takich jak dworce, środki komunikacji i miejsca odwiedzane masowo przez turystów, zdarzają się kradzieże kieszonkowe. Często dochodzi do włamań do samochodów zaparkowanych w miejscach publicznych, głównie z powodu pozostawionych w środku wartościowych przedmiotów. Kradzież dokumentów i pieniędzy należy zgłosić na najbliższym posterunku policji, dodatkowo kradzież paszportu należy zgłosić w polskim konsulacie. W celu ułatwienia kontaktów z miejscową policją działają specjalne posterunki dla turystów. Jeden z nich znajduje się w centrum miasta na Placu Restauradores, Polícia de Segurança Pública, Esquadra de Turismo, gdzie bez problemu można się porozumieć w języku angielskim. Zaświadczenie potwierdzające kradzież dokumentów wydane przez miejscową policję nie uprawnia do przekroczenia granicy na jego podstawie.

W nagłych wypadkach policję lub pogotowie ratunkowe można wezwać, telefonując pod numer 112.
Przydatne informacje
• Walutę można wymieniać w bankach i kantorach zlokalizowanych najczęściej w centrach dużych miast i na lotniskach. Pobierana jest niewielka prowizja.

• W powszechnym użyciu są karty płatnicze i kredytowe.

• Bardzo dobrze rozwinięta jest w Portugalii sieć bankomatów (multibanco). Niekiedy sklepy ustalają minimalną kwotę do zapłaty kartą ( zwykle 5-10 euro).

W przypadku kradzieży pieniędzy i braku środków finansowych na pobyt czy na powrót do kraju można zadzwonić na telefon stacjonarny krewnych lub znajomych za pomocą linii Poland Direct (numer dostępu: 800 800 480 pozwoli skontaktować się z telefonistką z centrali międzynarodowej w Polsce, która po uzyskaniu od rozmówcy zgody na obciążenie rachunku, połączy rozmowę). Jeśli chodzi o szybkie przekazanie pieniędzy z Polski do Portugalii istnieje wiele firm prowadzących tego typu działalność, miedzy innymi Western Union, posiadająca swoje stanowiska w oddziałach banku Millenium oraz na lotniskach. Przekazane środki można odebrać na podstawie dokumentu tożsamości oraz znajomości kodu zabezpieczającego daną transakcję, przekazanego przez wysyłającego środki.

Informacje turystyczne o Portugalii: www.turismodeportugal.pt
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Lizbonie
Av. das Descobertas 2, 1400-092 Lisboa
tel.: (00-351) 213 012 350
fax: (00-351) 213 041 429
e-mail: konsulat@mail.telepac.pt; embpol@mail.telepac.pt
www.lizbona.polemb.net

Konsulat RP w Albufeira
Konsul Honorowy RP Elidérico José Gomes Viegas
Aldeamento Turistico Vilanova
Areias de S. Joao
8200-262 Albufeira
tel.: 00-351/289-580-410
fax: 00-351/289-580-419
e-mail: e.viegas@mail.telepac.pt
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Portugalskiej
ul. Francuska 37, 03-905 Warszawa
tel.: (0-22) 511 10 10-12; fax (0-22) 511 10 13
e-mail: embaixada@embport.internetdsl.pl

Wydział Wizowy:
tel.: (0-22) 511 10 00/1

Biuro Attaché Obrony:
tel.: (0-22) 511 10 06

Biuro Handlowe i Turystyczne:
ul. Francuska 37, 03-905 Warszawa
tel.: (0-22) 617 64 60, 617 43 40
fax: (0-22) 617 44 77, 617 23 99
e-mail: icepvars@icep.pl